Julia Kania „Here”

SJ Records, 2017

Dziewięć autorskich kompozycji z własnymi tekstami składa się na debiutancki album Julii Kani, studentki katowickiej Akademii Muzycznej. Artystce towarzyszy jej stały kwartet, złożony z muzyków należących, podobnie jak liderka, do młodego pokolenia krajowego jazzu, jednakże już nie anonimowych.

To uznani sidemani, liderujący z sukcesami zespołom, laureaci nagród indywidualnych i zespołowych, mający za sobą płytowe debiuty firmowane własnym nazwiskiem: Kajetan Borowski, Piotr Budniak, Adam Tadel.  Ponadto gościnnie na płycie zagrał gitarzysta Szymon Mika.

„Here” to znakomity przykład tego, jak wysoki poziom prezentują dziś propozycje serwowane przez młodą falę polskiego jazzu. Co więcej, album ten pośród wielu interesujących propozycji potrafi się wyróżnić. Po pierwsze świetnymi kompozycjami i niezłymi tekstami. Po drugie instrumentalnymi smaczkami w wykonaniu: gitarą Szymona Miki w „Better Go”, fortepianem Kajetana Borowskiego w „Forget” i „Masterpiece”, czy przenikaniem się obu tych instrumentów w „Advice”.  No i oczywiście przede wszystkim głosem głównej aktorki tego przedstawienia. Urzekającym w balladach „Departue”, „Here” i „Nie Ty”, uroczo zabawnym w dowcipnej miniaturze „Masterpiece”, pewnym siebie i stanowczym w „Better Go”. Głosem zaskakująco dojrzałym, oryginalnym, przykuwającym uwagę słuchacza.

Trzy kwadranse bardzo, bardzo dobrej muzyki. Uwagi? Tylko jedna. Niczym mantrę powtórzę: dlaczego tak mało po polsku? Jedyne nagranie z polskim tekstem – „Nie Ty” – to wyróżniający się utwór na płycie. Nastrojem, muzyką, także tekstem. Tak udane dzieła powinny tylko autorkę zachęcać do kolejnych prób zmierzenia się z – owszem, przyznaję – trudną materią ojczystego języka. Ale i tak to super płyta.

Premierowa publikacja http://polish-jazz.blogspot.com/2018/03/julia-kania-here-2017.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s